Da li je plivanje u Begeju ekstremni sport?
Reka Begej je veoma važna za Zrenjanin ali nažalost nedostaje čvrsta inicijativa da se reka i priobalje srede i postanu biser Banata. Kako se svi sećamo Begeja koji je uništavan otpadnim vodama, nisam našao ljude spremne da plivaju u njemu. Na takmičenjima se pliva u raznim vodama, a plivanje u našoj reci je svakako ekstremno .
Osnivač triatlona je kapetan John Smith. Kao lik iz izmišljene priče. Statistika kaže da se najveći broj Amerikanaca lažno predstavlja baš tim imenom i prezimenom. Koliko ste Vi stvarni u Zrenjaninu? Koliko Vas ima?
Triatlon je relativno nov. Plivanje, trčanje i vožnja bicikla su stari sportovi, ali spajanje ova tri bazična u jedan je relativno novo. Zrenjanincima slabo poznat. Ima nas šačica, uglavnom rekreativaca, koji se takmiče. Svojim radom Triatlon klub Begej pokušava da ga popularizuje i predstavi našim sugrađanima.
Ironman, sa 3,8 km plivanja, 180 km vožnje bicikla i 42 km trčanja, je najekstremniji triatlon. Stvarno moraš biti čovek od čelika, i fizički i duhovno, za takav poduhvat. Koliko maksimalno možemo smanjiti kilometražu, a da potomcima pričamo kako smo učestvovali u triatlonu?
Triatlon je spoj tri discipline. Kako u trčanju, plivanju ili biciklizmu postoje različite takmičarske distance tako je i u ovom sportu. Četiri osnovne dužine su sprint (750m plivanja, 20km bicikla i 5km trčanja), olimpijska distanca (1500m plivanja, 40km bicikla i 10km trčanja), polu Ironman (1900m plivanja, 90km bicikla i polumaraton odnosno 21,1km trčanja) i Ironman kao najduža i najzahtevnija distanca.
Takmičarski duh u tvom sportu? Kad slušam o distancama koje prelazite, deluje da ste sami sebi najveći protivnici?
Počeo sam da treniram 2009. godine sa željom da završim bar jednu trku. Bila je to trka u Pančevu2010. godine i to najkraća sprint distanca. Ono što me je kasnije teralo napred je baš ta borba sa samim sobom.
Oprema koja je potrebna za bavljenje triatlonom? Ima li opasnosti da se na trkama “preopremiš” i budeš diskvalifikovan?
Koliko košta bicikl koji te neće obrukati?
Triatlon nije jeftin sport. Najmanje opreme treba za trčanje. Dobre patike nisu prevelik zalogaj za naš skromni budžet. Plivanje je takođe “skromno” i tu je najveća stavka plivačko odelo od stotinu evra. Dolazimo i do bicikla za koji ipak treba izdvojiti malo više. Prosečna srpska plata dovoljna je za ulazak u svet biciklizma. Kao što Njegoš reče “boj ne bije svijetlo oružje već boj bije srce u junaka” tako i biciklkoji je i nekoliko puta skuplji neće doneti značajno bolji rezultat ako se dobro ne oznosjiš.
Gaće ili kombinezon? Koja temperatura vode je granica?
Plivanje u odelu pored benefita grejanja donosi i značajno poboljšanje plovnosti tako da se u odelima postižu bolji rezultati. Kada je dozvoljeno uvek biram da plivam u njemu. Granica za korišćenje odela je temperature vode od 20 stepeni.
Omiljena disciplina?
Obožavam da vozim bicikl, plivanje je nekako dosadno kad umočiš glavu u vodu, pa ništa ne vidiš i ne čuješ. Što mi je moj drug Marjan rekao, voda nije prirodna sredina za čoveka. Na kraju ostaje trčanjekoje je prava muka! Krećeš da trčiš posle plivanja i jakog bicikla, sve peče, boli, noge teške. Bicikl mi je definitivno omiljena disciplina.

Misli li porodica da si lud? Kako praštaju vreme koje provodiš trenirajući i kako im nadoknađuješ?
Za bavljenje sportom, mislim na bilo koji sport kojem se malo ozbiljnije pristupa, potrebno je odvojiti vreme za treninge. Triatlon je specifičan zato što je sastavljen od tri sportske discipline i u pripremnoj fazi mora se posvetiti dovoljno vremena svakoj od njih. Plivački treneri kažu da je za dobrog plivača neophodno minimum 5 treninga nedeljno. Za atletiku takođe. Bicikl iziskuje nekoliko nedeljno koji su pritom mnogo duži od plivačkih ili trkačkih. E, pošto ja baš nisam pravi profesionalac, nemam po dva treninga dnevno već po jedan i to isključivo u vremenu kada ne remetim vreme koje treba da posvetim porodici, odnosno ujutro rano. Jako rano.
Iskreno poštovanje od svih nas i hvala ti što si prošao kroz Vrata sporta. Daj neku mudrost za kraj.
Loš, slab i neorganizovan trening ne donosi rezultate na takmičenju. Na početku sezone mora se postaviti cilj, koji je vodilja za pripreme. Taj cilj treba da bude motivacija za sve teške treninge. A na treninzima će biti teško, jako teško. I tu dolazi poslovica, “no pain, no gain” ! Bez bola nema napretka !