Datum i mesto rođenja: 14. septembar 1902. – Bolem de Para, Brazil
Datum i mesto smrti: 07. oktobar 1994. – Petropolis, Rio de Žaneiro, Brazil
Bazične veštine: Džudo, brazilska džiu džica
Učitelji – linija: Mitsujo Maeda, Jakinto Fero, Donato Pires dos Reis
Karlos Gracie, najstariji od devetoro dece, treća generacija škotskog doseljenika Gastaoa, se smatra utemeljivačem i najzaslužnijom osobom za razvoj i popularizaciju brazilske džiu džice.
Vrlo je interesantno da je kao i većina drugih tvoraca borilačkih veština i Karlos bio sitnije građe. Od malih nogu je bio izuzetno živahan i zaista neumoran dečak, smatra se da bi mu, da je rođen u nekom kasnijem periodu, bila dijagnostifkovana pojava hiperaktivnosti. Zbog njegovog ponašanja i energičnosti, otac ga je sa 15 godina odveo u školu Mitsuja Maede, koji je tako postao njegov prvi učitelj. Karlosov otac, Gastao Gracie, je verovao da će mladi Karlos izučavajući džiu džicu i džudo na treninzima trošiti suvišnu energiju i korigovati hiperaktivno ponašanje. Inače, Maeda (priču o njemu pročitajte OVDE) je bio poslat od strane vlade Japana i Džigoro Kana (upoznajte i njega OVDE) u Brazil, kako bi se džudo raširio i na te prostore, što se odlično pokazalo u slučaju Karlosa Gracie.

Nažalost, 1921. godine porodica Gracie je bankrotirala i morala da se preseli u Rio de Žaneiro. Tada je Karlosposlednji put video Maedu koji je ubrzo napustio Brazil i nastavio putovanje i širenje svog znanja na drugim kontinentima.
Nakon što se doselio u Rio, Karlos počinje da radi razne poslove kako bi egzistirao. Nedugo po dolasku sreće prijatelja sa kojim je trenirao kod Maede i na njegov predlog sa velikom radošću počinje sa podučavanjem mladih snaga specijalne policije.
Sve do 1925. Karlos Gracie se bavio raznim poslovima, u isto vreme izučavajući psihologiju i fizičku kulturu, da bi posle nekog vremena uštedeo dovoljno novca i osnovao prvu Gracie džiu džicu akademiju. Braća Georg i Heliomu se pridružuju i skupa nastavljaju razvoj veštine.
Loše fizičke predispozicije (62-65kg) dovode do toga da, zajedno sa braćom, radi na modifikaciji određenih tehnika koje je naučio od Maede.
Promovisao je i organizovao takmičenja na kojima je demonstrirao nadmoć svojih tehnika i džiu džice tako što je pobeđivao u borbama protiv praktikanata drugih veština tada popularnih u Brazilu, kao što su kapoera, boks i rvanje. Kasnije se, putujući i organizujući seminare, a sve to vođen ideologijom učitelja Maede, posvetio i globalizaciji Gracie džiu džice, idućih godina u svetu prepoznatljiva kao brazilska džiu džica.

Obzirom da je mnogo putovao, radio je i nekoliko drugih poslova, pored samog sporta, i samim tim je nastalo još nekoliko akademija brazilske džiu džice (BJJ), pod vođstvom porodice Gracie. U periodima njegovog odsustva akademije je vodio Helio Gracie, njegov brat i najbolji učenik.
Čuvena Gracie dijeta se dan danas primenjuje i daje ogroman doprinos rezultatima vrhunskih sportista.
Pored velikog doprinosa sportu Karlos se posvetio i nutricionizmu utemeljivši čuvenu Gracie dijetu. Ista se dan danas primenjuje i daje ogroman doprinos rezultatima vrhunskih sportista.
Motivacioni govori i naučni rad Karlosa Gracie imaju veliki uticaj na današnje šampione, sportiste i uopšteno ljude bilo kojim sportom ili profesijom da se bave.
Umro je 07. oktobra 1994. godine, u 92. godini života. Iza sebe je ostavio ogroman uspeh i 21 dete, od koji je 11 dostiglo zvanje majstora (crni pojas). Između ostalih, svetski su poznati Karlson, Rols, Karlos Jr Gracie.
Ključ uspeha – Karlosovih 12 načela!
- Budi toliko jak da ništa ne može narušiti mir tvoga uma
- Svima govori o sreći, zdravlju i uspehu
- Prijateljima pokloni osećaj vrednosti
- Posmatraj stvari sa pozitivne strane i prenesi pozitivu u realnost
- Uvek misli o najboljem, radi za najbolje i uvek očekuj najbolje
- Uvek se raduj uspehu drugih kao što se raduješ sopstvenom uspehu
- Zaboravi na greške u prošlosti i koncentriši se na buduće uspehe
- Uvek čini svoje bližnje srećnima i sa prijatnošću očekuj sve što ti sleduje
- Sve svoje vreme utroši na dovođenje sebe do perfekcije, kako ne bi imao vremena da kritikuješ druge
- Postani suviše velik za umor, suviše smiren za bes, suviše jak za strah i suviše srećan za hvalisanje
- Uvek pozitivno misli o sebi i reci to i drugima
- Budi uveren da će svet biti uz tebe, ako zaista veruješ u svoje sposobnosti
Svojoj porodici i svetu je u nasleđe ostavio veštinu koja će se u narednih 100 godina razvijati velikom brzinom. Maeda je utemeljio način dokazivanja superiornosti, a Karlos sa svojom braćom nastavio njegovu tradiciju i kroz stalne izazove „Gracie challenge”, borbe, takmičenja neosporivo i nedvosmisleno dokazivao nadmoć brazilske džiu džice nad ostalim veštinama. Karlos Gracie je zaista bio neponovljiv borac i u Brazilu je stekao veliku slavu, međutim zanimljivo je da je jedini koji mu je zadavao probleme, kako na tatamiju tako i van njega, bio njegov mlađi brat Horhe Gracie.
Godinama posle se Karlosova linija više fokusira na borbe i takmičenja. Njegov sin, Karlos Gracie Jr, je začetnik najrasprostranjenijeg i najvećeg tima na svetu „Gracie Bara“, a takođe je i IBJJF, najprestižnija svetska organizacija, u njegovom vlasništvu.
Heliova linija, o kojoj ćemo detaljno jednom prilikom, se više posvetila samoodbrani i njihov stil nazivaju Gracie džu džicu.
Nakon Karlosove smrti polako dolazi do zahlađenja odnosa među članovima familije, ali nekoliko stvari je sigurno, Karlos je zaista osnivač dinastije, a Helio je bio, današnjim rečnikom, izvršni direktor. Pored njih dvojice ništa manje bitni i po mnogima jednako zaslužni za razvoj brazilske džiu džice u svetu su Grand Master Luiz Franka(takođe Maedin učenik) i Grand Master Osvaldo Fada, učenik Luiza Franke i tvorac „Leg locks“ stila, čije linije danas predstavljaju timovi Nova Uniao i Grappling Fight Team.
Žerjal Team pripada Karlosovoj liniji.